• Rok szkolny 2023/2024

Pomoce zakupione w ramach programu ,,Laboratoria Przyszłości” wykorzystywane są nie tylko na lekcjach, lecz także uatrakcyjniają inne zajęcia.

Wykorzystanie sprzętu muzycznego podczas przerw w pierwszy dzień wiosny.

Klocki lego w świetlicy szkolnej.

Ciekawa lekcja biologii przy użyciu długopisów 3D.

Grudzień

Świąteczna sesja fotograficzna - czyli wspomnienia zachowane na długo.

Ciekawe lekcje biologii.

Październik

Doświadczenia.

Zestawy z optyki umożliwiają samodzielne planowanie i wykonywanie doświadczeń z wykorzystaniem światła.

Wrzesień

Programowanie pojazdów.

Pociąg Intelino zapewnia interaktywną zabawę i naukę. Dzieci programują bez ekranu, za pomocą kolorowych płytek, które umieszczają na torach.

....................................................................................................................................................................

Zajęcia z robotyki.

Tworzenie figur przestrzennyvh przy użyciu długopisów 3D.

Programowanie robotów.

Zajęcia z użyciem długopisów 3D na warsztatach kreatywnych.

Zajęcia z robotyki na warsztatach kreatywnych.

Wykonanie pięknych zdjęć aparatem fotograficznym podczas Jasełek.

Grudzień

Świąteczna sesja zdjęciowa na warsztatach kreatywnych przy użyciu aparatu i lamp fotograficznych.

Zajęcia TIK na warsztatach kreatywnych.

Październik

Na zajęciach świetlicowych uczniowie bardzo aktywnie spędzali czas układając klocki lego.

Wrzesień

We wrześniu zorganizowane zostały warsztaty fotograficzne w klasie III. Uczniowie z wychowawcą korzystali z profesjonalnego aparatu fotograficznego i lamp studyjnych, które szkoła uzyskała dzięki projektowi Laboratoria Przyszłości. Interesujące zajęcia przyniosły trzecioklasistom dużo uśmiechu i zabawy.

Na lekcjach przyrody w klasie IV wykorzystane były mikroskopy zakupione w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

Sprawozdanie z wykorzystanych środków w ramach projektu Laboratoria Przyszłości

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” Szkoła Podstawowa w Jamach otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 30 000 złotych na zakup wyposażenia technicznego, potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

Do dnia 30.12.2021 r. szkoła zakupiła i otrzymała następujące wyposażenie:

• Drukarka 3D S320 wraz z zestawem akcesoriów eksploatacyjnych x 1
        • Wizualizer Epson ELPDC07
        • Mobilny zestaw nagłośnieniowy
        • Pracownia druku 3D- makerBot Sketch eduCare
        • Filament biodegradowalny PLA Sketch (mix kolorów)

Korzyści z Laboratoriów Przyszłości:

Z perspektywy szkoły i nauczyciela:

• Sfinansowanie nowoczesnego wyposażenia - nie tylko wymaganego, ale również dodatkowego, wskazanego przez szkołę
        • Nowe technologie i eksperymenty, ułatwiające przekazywanie wiedzy
        • Wsparcie w realizacji podstawy programowej, prowadzeniu kół zainteresowań i zajęć dodatkowych
        • Rozwój merytoryczny nauczycieli. Sfinansowanie nowoczesnego wyposażenia – nie tylko wymaganego, ale również dodatkowego,  wskazanego przez szkołę

Z perspektywy rodzica i ucznia:

• Zwiększenie zainteresowania dziedzinami technicznymi i ścisłymi;
        • Popularyzacja rozwiązań i umiejętności praktycznych,  połączenie zdobywania wiedzy
          z przygodą;
        • Odkrywanie i rozwój talentów oraz  inwestycja w  lepszą przyszłość młodych

Zakupiony sprzęt odpowiada naszym potrzebom i wykorzystywany będzie w realizacji podstawy programowej na zajęciach lekcyjnych, na zajęciach dodatkowych, w   kołach zainteresowań.

Nasza szkoła bierze udział w programie „Laboratoria przyszłości”.

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Więcej o programie pod linkiem: https://www.gov.pl/web/laboratoria