• Historia Szkoły Podstawowej w Jamach

•    Według kroniki szkolnej i publikacji księdza Franciszka Tomczyka pt. „Jamy Wielkie wczoraj i dziś” szkoła w Jamach bierze swój początek w 1911 roku.

W 1912 r. zakończono jej budowę. Był to budynek z drewna, o małych oknach, kryty słomą. Znajdowała się w nim jedna duża klasa oraz mieszkania dla kierownika szkoły. W miarę upływu lat szkoła okazała się za mała. Czyniono więc starania o jej rozbudowę. W 1921 roku dobudowano drugą część, w której mieściła się duża sala lekcyjna i ganek.

Podczas działań II wojny światowej szkoła została bardzo zniszczona. Spalono sufity, wyrwano podłogi, wybito okna, zniszczono sprzęt. Latem 1968 roku rozpoczęto prace przy budowie nowej szkoły. 1 września 1969 roku uczniowie, rodzice i nauczyciele z radością przekroczyli próg nowej placówki.

Jasne, przestronne klasy, nowy sprzęt, gabinety pomocy naukowych, centralne ogrzewanie, zastępcza sala gimnastyczna były uwieńczeniem starań społeczności Jam. W 2010 roku został przeprowadzony remont. Zrobiono dach i elewację z termoizolacją budynku. W ciągu ostatnich lat nasza szkoła bardzo się zmieniła. Poprawie uległy warunki służące nauczaniu i wychowaniu. W szkole znajduje się 7 sal lekcyjnych, pracownia komputerowa, dwie sale oddziału przedszkolnego, świetlica, biblioteka, której zbiory liczą 5849 woluminów. Uczniowie korzystają z tablic interaktywnych, rzutnika multimedialnego i monitora interaktywnego.

W szkole uczy się średnio około 100 uczniów, w 7 oddziałach. Funkcjonuje też oddział przedszkolny dla pięcio i sześciolatków oraz dzieci trzy i czteroletnich. Zajęcia odbywają się na jedna zmianę. Dzieci z oddalonych miejscowości, Izbisk i Małca, dowożone są busem. Czas pozalekcyjny uczniów wypełniają zajęcia rozwijające zainteresowania przedmiotowe, zajęcia sportowe, artystyczne oraz wspierające uczniów z trudnościami. Szkoła realizuje ciekawe projekty edukacyjne. Organizowane są wycieczki turystyczno- krajoznawcze, wyjazdy do teatru i kina, na krytą pływalnię.

W szkole pracuje 18 nauczycieli - 13 dyplomowanych, 3 mianowanych i 2 kontraktowych, dwie panie sprzątające i sekretarka.

Od 1 września 1969 roku, przez 36 lat, dyrektorem placówki był pan Fryderyk Midura. Następnie tę funkcję pełniła pani Dorota Mryczko. Obecnie placówką kieruje pani Józefa Lebida.