Bezpieczeństwo w sieci
PROGRAM DLA SZKÓŁ (BEZPŁATNE OWOCE I WARZYWA ORAZ PRODUKTY MLECZNE DLA UCZNIÓW KLAS 1-5)
„Program dla szkół” to unijny projekt koordynowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który polega na dostarczaniu dzieciom owoców, warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych.
Głównym celem „Programu dla szkół” jest kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych poprzez dostarczanie uczniom produktów mlecznych oraz owocowo-warzywnych. Dzięki temu dzieci od najmłodszych lat poznają smaki zdrowych przekąsek.
Program obejmuje również działania o charakterze edukacyjnym i promocyjnym. Ich celem jest zwiększenie jego rozpoznawalności oraz budowanie świadomości rodziców i nauczycieli dotyczącej ich roli w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych dzieci. Działania edukacyjne, w których uczniowie uczestniczą, takie jak: wspólne przygotowywanie i spożywanie drugiego śniadania, zakładanie ogródków szkolnych czy organizowanie warsztatów kulinarnych, festynów oraz wycieczek tematycznych, poszerzają ich wiedzę na temat pochodzenia warzyw, owoców i produktów mlecznych
„Program dla szkół” to unijny projekt będący kontynuacją dwóch programów: „Mleko w szkole” oraz „Owoce i warzywa w szkole”.
Materiały edukacyjne oraz artykuły związane z bezpieczeństwem w sieci.
Zachęcamy do korzystania!
DLA DZIECI I MŁODZIEŻY:
Link: OSE IT Szkoła - Szkoła podstawowa (it-szkola.edu.pl)
Link: https://fundacja.orange.pl/strefa-wiedzy/dla-dzieci-i-mlodziezy
Link: https://www.sieciaki.pl/
Link: https://sieciaki.pl/kurs
Link: https://sieciaki.pl/warto-wiedziec/zasady-bezpieczenstwa
Link: https://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/materialy-multimedialne/321internet.html
Link: https://www.saferinternet.pl/menu/materialy-edukacyjne/materialy-multimedialne/owce-w-sieci.html
Link: https://www.necio.pl/
Link: https://beinternetawesome.withgoogle.com/pl_all
Link: https://beinternetawesome.withgoogle.com/pl_all/interland/
Link: https://cybernauci.edu.pl/materialy-edukacyjne/podstawowa/
Link: https://hackinghate.eu/toolkit/resources/
Link: https://impact.fdds.pl/
Link: https://akademia.nask.pl/publikacje/przewodnik_wakacje_2018.pdf
Link: https://akademia.nask.pl/publikacje/ulotka_wakacje_2017_2b.pdf
Link: https://akademia.nask.pl/publikacje/plakat-a3_dekalog_praw_i_obowiazkow.pdf
Link: https://akademia.nask.pl/publikacje/plakat_zagrozenia%20w%20internecie1.pdf
Link: https://akademia.nask.pl/publikacje/plakat_zagrozenia%20w%20internecie5.pdf
Link: https://akademia.nask.pl/publikacje/hazard_ulotka.pdf
Link: https://akademia.nask.pl/publikacje/plakat_fake_news_A2_420x594.pdf
DLA RODZICÓW I NAUCZYCIELI:
Link: https://akademia.nask.pl/publikacje/kompendium2019.pdf
Link: https://www.domowezasadyekranowe.fdds.pl/
Link: https://lozbjn.edu.pl/bi/index.html
Link: https://www.facebook.com/safety/educators/
Link: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/dzien-bezpiecznego-internetu-2021
Link: https://cyfroffykontakt.samsung.pl/wp-content/uploads/2020/10/karty.pdf
Link: https://cyfroffykontakt.samsung.pl/wp-content/uploads/2020/07/smartfon_marze%C5%84.pdf
Link: https://cyfroffykontakt.samsung.pl/wp-content/uploads/2021/02/DBI-2-1.pdf
Link: https://akademia.nask.pl/projekt-38/o-nas.html
Link: http://akademia.nask.pl/pobierzp.php?nr=2&id=233
Link: http://www.dzieckowsieci.pl/
Link: https://akademia.nask.pl/publikacje/Zagr-intern.pdf
Link: https://akademia.nask.pl/publikacje/Lubie%20to%2013-15.pdf
Link: https://www.edukacja.fdds.pl/?option=com_szkolenia&tekst=16451
Link: https://www.saferinternet.pl/pliki/publikacje/broszura.pdf
Link: https://www.saferinternet.pl/pliki/publikacje/zostan_znajomym-broszura-2.pdf
Program edukacyjny dla klasy pierwszej: „Akademia Bezpiecznego Puchatka”
Opis i zasady programu:
Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. W Programie każdego roku uczestniczy około 200 000 dzieci i niemal 13 000 nauczycieli z prawie 8 000 szkół podstawowych.
ZASADY PROGRAMU:
1. Program skierowany jest do klas I szkół podstawowych.
2. Szkoły mogą zgłaszać się do programu, wypełniając formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie internetowej lub podczas rozmowy telefonicznej z przedstawicielem Organizatora.
3. W zgłoszeniu konieczne jest podanie przez przedstawicieli szkoły nazwiska nauczyciela koordynującego oraz ilości dzieci, które będą uczestniczyć w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa.
4. Do zgłoszonej do programu szkoły drogą elektroniczną wysyłany jest komplet materiałów edukacyjne zawierających:
– materiały merytoryczne dla nauczycieli wraz ze scenariuszami lekcyjnymi
– pomoce dydaktyczne dla nauczycieli
– prezentacje podsumowujące każdy scenariusz
– karty pracy dla uczniów – do skopiowania przez nauczyciela
– prezentację oraz ulotkę informacyjną dla rodziców do wykorzystania podczas spotkań.
5. Nauczyciele klas I szkół podstawowych realizują program poprzez przeprowadzanie zajęć związanych z bezpieczeństwem na podstawie otrzymanych materiałów edukacyjnych.
6. Po przeprowadzeniu zajęć dzieci weryfikują swoją wiedzę zdobytą podczas specjalnych zajęć Akademii rozwiązując na stronie programu Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa.
7. Po realizacji zajęć i Testu Bezpieczeństwa nauczyciel koordynujący uzupełnia Ankietę Podsumowującą Program. Jest to podstawą do przesłania drogą elektroniczną Certyfikatu dla szkoły potwierdzającego udział szkoły w Programie oraz Dyplomu dla uczniów.
Program edukacyjny „ Pierwszy dzwonek”
Program edukacyjny „Pierwszy dzwonek” realizowany w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Profilaktyki Zakażeń Meningokokowych „Nie! Dla meningokoków”.
Cel: przekazanie informacji na temat możliwych dróg zakażenia meningokokami grupy C, podstawowych zasad profilaktyki zakażeń wywołanych przez te bakterie i utrwalenie podstawowych zasad higieny.
Program realizowany był w klasach IV – VII przez panią Bogusławę Maciejak.
Metody: pogadanka, praktyczna, scenki dramowe, prezentacja multimedialna.
Na zajęciach uczniowie poznali obraz kliniczny chorób wywołanych przez meningokoki oraz sposoby ich leczenia. Przypomnieli sobie podstawowe zasady higieny. Obejrzeli prezentację multimedialną przedstawiającą 5 złotych zasad.
Posumowaniem realizowanego programu była praca plastyczna przedstawiająca dłoń z zapisanymi zasadami profilaktyki.
„Kleszcz mały, czy duży nic dobrego nie wróży”
Program profilaktyczny „kleszcz mały, czy duży nic dobrego nie wróży” realizowany był w klasach IV – VI.
Koordynatorem była pani Bogusława Maciejak.
Celem programu było zapobieganie chorobom przenoszonym przez kleszcze na człowieka.
Realizowany był na lekcjach przyrody i godzinach z wychowawcą.
Uczniowie poznali:
- budowę, rozmnażanie i bytowanie kleszczy,
- choroby przenoszone przez kleszcze na człowieka i metody profilaktyki.
W wyniku realizacji programu uczniowie poznali sposoby zabezpieczania się przed ukąszeniem kleszcza, zachowania się po ukąszeniu oraz zdobyli wiedzę na temat roli szczepień ochronnych w profilaktyce chorób odkleszczowych.
Przygoda z książką
Nauczyciel bibliotekarz pani Bogusława Maciejak we współpracy z nauczycielem polonistą panią Beata Szkotnicką podjęły szereg działań mających na celu poprawę stanu czytelnictwa.
Od października 2017r. do maja 2018r. realizowany był projekt pt. „Przygoda z książką”. W klasie VI, na lekcji języka polskiego, uczniowie układali krzyżówki podsumowujące wiedzę o lekturach, analizowanych w klasach IV i V. Wykonali również prezentację pt. „Ania Shirley na profilu społecznościowym”. W klasach V i VI pani Beata Szkotnicka przeprowadziła konkurs o tytuł „ Mistrza pióra”. Uczniowie sami zaproponowali tematy, na które chcieliby pisać wypracowania. Droga losowania wybrano jeden z nich. Napisane prace zostały poprawione i komisyjnie ocenione. Najciekawsze, z najmniejszą liczba błędów, zostały nagrodzone. I miejsce zajęła Magdalena Ślęk uczennica klasy V za wypracowanie pt. „Magiczna piłka”, opowiadające o przygodzie Madzi i jej jedenastu przyjaciołach, których zaczarowana piłka przeniosła na Stadion Narodowy. Tam rozegrali mecz z wybitnymi gwiazdami światowego futbolu. I miejsce w klasie VI zajęła Julia Midura. Jej praca przybliżyła nam Afrykę z jej florą i fauną oraz niebezpieczeństwa, jakie czyhają na tym kontynencie. Wyróżnienia otrzymali: Rafał Łazarz i Adam Guła z klasy VI. Zwycięzcy zostali nagrodzeni książkami i dyplomami. Wydany został specjalny numer gazetki szkolnej, w której opublikowane zostały nagrodzone prace.
Uczniowie z klas VI i VII wyszukali w internecie ciekawe cytaty o książkach i czytaniu. Zobrazowali je plastycznie, a wykonane prace zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym. Czwartoklasiści wykonali plakaty przedstawiające stronę tytułową ulubionej baśni i zachęcające do przeczytania książki pt. „ Mikołajek”, a uczniowie z klasy V polecali lekturę pt. „W pustyni i w puszczy”. Zainspirowani florą i fauną Australii wykonali albumy promujące „Tomka w krainie kangurów”.
W klasie VII „ Zemsta” Aleksandra Fredry stała się inspiracją do zaprojektowania strojów dla bohaterów, a „Inwokacja” z „Pana Tadeusza” do plastycznego przedstawienia krajobrazu okolic Soplicowa. Siódmoklasiści wykonali również mapy mentalne do lektury „Opowieść wigilijna”.
Ciekawym pomysłem było tworzenie w klasach IV i V komiksów do ballady pt. „Pani Twardowska” i przygotowanie plakatów pod hasłem „Orograficzne ogrody piątoklasistów”. Pomysł do ich wykonania uczniowie zaczerpnęli z „Tajemniczego ogrodu”. Zainspirowani lekturą „W pustyni i w puszczy” przygotowali afrykańską ucztę, podczas której smakowali różne owoce, np. banany, melony, pomarańcze, cytryny, khaki, grejpfruty i polskie jabłka.
W Dniu Poezji uczniowie wcielili się w role poetów i układali wiersze, wykorzystując do tego celu wycinki z gazet. Tworzyli też wiersze o małej Ojczyźnie, bo brali udział w Powiatowym Konkursie Literackim „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”. Laureaci wyjeżdżali do Sejmu RP, a pozostali uczestnicy otrzymywali dyplomy. Uczniowie z klas V- VII corocznie reprezentowali szkołę i uzyskiwali nagrody w Międzygminnym Turnieju Recytatorskim im. Jana Brzechwy oraz w Gminnym Konkursie Recytatorskim.
Uczniowie z klasy czwartej przeprowadzili konferencję prasową z bohaterami „Bajki o rybaku i rybce” Aleksandra Puszkina. Wybrani dziennikarze z mediów społecznościowych zadawali pytania rybakowi, jego żonie i złotej rybce. Młodzi reporterzy chcieli się dowiedzieć, dlaczego rybak był tak bardzo posłuszny żonie i spełniał wszystkie jej kaprysy, i żądania oraz, co kierowało kobietą przy wydawaniu mężowi coraz to nowych poleceń. Pytali również rybkę, dlaczego tak posłusznie spełniała wszystkie życzenia rozkapryszonej i zachłannej „staruchy”. Na zakończenie wspólnie doszli do wniosku, że co za dużo - to niezdrowo. Do wspólnej zabawy zaprosili kolegów z klasy piątej, którzy również chętnie włączyli się do dyskusji.
Nauczyciel bibliotekarz zorganizował wystawę nowości wydawniczych z Hurtowni „Tania Książka”. Przeprowadzone zostały cztery kiermasze książek, podczas których uczniowie i ich rodzice mieli możliwość zakupu interesujących pozycji książkowych. Przygotowana została prezentacja pt. „9 powodów, dla których warto czytać książki”.
Podsumowaniem projektu były szkolne konkursy czytelnicze przeprowadzone w klasach II- IV i V- VII, które miały bardzo emocjonujący przebieg. Utwierdziły organizatorów w przekonaniu o celowości takich działań.
Projekt czytelniczy okazał się bardzo ciekawym i przydatnym działaniem. Jego cel został osiągnięty. Dzięki podjęciu różnorodnych działań biblioteka szkolna zapisała się w świadomości uczniów jako miejsce nowoczesne, będące na czasie i pełne życia.
Program profilaktyczny „Zawsze Razem”
W roku szkolnym 2017/2018 realizowany był program profilaktyczny „Zawsze Razem”. Koordynatorem była mgr Ewa Midura.
W czasie rozmów i pracy z kolorowanką dzieci z klas I- III dowiedziały się, że:
- choroba AIDS powoduje spadek odporności na inne choroby,
- ludzie z tą chorobą mogą normalnie żyć,
- osoby chore potrzebują rozmowy i wsparcia rodziny oraz przyjaciół,
- tych ludzi należy otoczyć opieką,
- ta choroba może dotknąć każdego człowieka,
- dzięki naszej obecności i życzliwości życie nosicieli wirusa HIV staje się łatwiejsze.
„Znajdź właściwe rozwiązanie”
Program „Znajdź właściwe rozwiązanie” realizowany był w klasach IV – VII przez wychowawców.
Koordynatorem była pani Bogusława Maciejak.
Głównym celem programu jest zapobieganie paleniu tytoniu wśród uczniów.
Cele szczegółowe to:
- poznanie funkcjonowania ludzkiego organizmu,
- przekazanie podstawowych wiadomości na temat zachowań stanowczych,
- uświadomienie uczniom mechanizmu nacisku grupowego,
- rozwijanie umiejętności radzenia sobie ze stresem,
- wzmocnienie poczucia własnej wartości,
- wzbudzanie pozytywnego myślenia o sobie,
- kształcenie ważnych umiejętności w kontaktach z ludźmi.
Program realizowany był na pięciu kolejnych zajęciach warsztatowych: „Poznajmy się”, „Laboratorium ciała”, „ Naucz się mówić nie”, „Znajdź właściwe rozwiązanie” i Uwierz w siebie”.
Realizując program uczniowie dokładniej poznali siebie i funkcjonowanie swojego organizmu. Dowiedzieli się, jakie są składniki dymu papierosowego. Poznali skutki palenia tytoniu, nie tylko zdrowotne, ale także społeczne. Nauczyli się skutecznie odmawiać i radzić sobie w trudnych sytuacjach. Uświadomili sobie, jak ważne jest pozytywne myślenie o sobie przy realizacji osobistych planów i marzeń.
Trzymaj formę
W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w programie edukacyjnym „ Trzymaj formę”.
Projekt „ Mądre zachowanie – zdrowie w dobrym stanie” był realizowany w celu pogłębienia wiedzy uczniów i ich rodziców na temat zdrowego stylu życia.
Cel główny:
Kształtowanie prawidłowych nawyków zdrowotnych u uczniów i ich rodziców oraz propagowanie aktywnych form wypoczynku.
Cele szczegółowe:
1. Pogłębienie wiedzy uczniów i środowiska lokalnego na temat prawidłowego żywienia, zbilansowanej diety.
2. Uświadomienie uczniom potrzeby aktywności fizycznej i jej wpływu na zdrowie człowieka.
3. Dostarczenie wiedzy i umiejętności korzystania z informacji zamieszczonych na opakowaniach produktów spożywczych.
4. Rozwijanie samodzielności i odpowiedzialności u uczniów.
Czas realizacji: październik 2017 r. – czerwiec 2018 r.
Adresaci: uczniowie z klas I – VII i dzieci z oddziału przedszkolnego
Stosowane metody i formy realizacji projektu: pogadanki, prezentacje multimedialne gazetki, zajęcia rytmiczno – taneczne, wycieczki rowerowe, wyjazdy na krytą pływalnię i lodowisko, aerobik, degustacje, plakaty, obliczanie BMI, kaloryczności posiłków i wydatkowania energii, układanie jadłospisów, mierzenie wzrostu i wagi ciała, odczytywanie etykiet artykułów spożywczych, przygotowywanie sałatek owocowych, spotkanie z dietetykiem, stosowanie monitora interaktywnego, szukanie informacji w Internecie. Projekt realizowany był na zajęciach dydaktycznych, dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych oraz w dni wolne od nauki z wykorzystaniem TIK. Instytucje, organizacje, osoby wspierające realizację projektu: Rada Rodziców, samorząd uczniowski, pielęgniarka środowiskowa, Szkolne Koło PCK, PSSE Mielec, Rada Sołecka, MOSiR Dębica, Kryta Pływalnia w Dąbrowie Tarnowskiej, Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Centrum Dietetyczne „ Projekt Zdrowie” w Mielcu.
Zadania realizowane w ramach projektu.
Na lekcjach przyrody i godzinach z wychowawcą zostały przeprowadzone pogadanki na temat zdrowego stylu życia. Uczniowie dowiedzieli się o konieczności racjonalnego odżywiania się, poznawali 12 zasad zdrowego żywienia, przypomnieli sobie Piramidę Zdrowego Żywienia oraz rolę warzyw i witamin w codziennym jadłospisie. 8 listopada obchodzony był Światowy Dzień Zdrowego Śniadania. Rodzice zakupili zdrowe produkty: wędlinę, sałatę, świeże warzywa i owoce, masło, sery, ciemne pieczywo, soki, różne nasiona itp., z których uczniowie przygotowali smaczne i kolorowe kanapki. Uczniowie klasy III dodatkowo zadbali o estetykę dotyczącą nakrycia stołu przed posiłkiem i przygotowali swoje „kolorowe podkładki” na stół. Na tych podkładkach była umieszczona zasada mówiąca, że „Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem” oraz prawidłowo ułożone elementy zastawy stołowej. Od tego dnia wszyscy uczniowie naszej szkoły postarają się przed wyjściem z domu do szkoły jeść w domu śniadanie, aby mieć energię do nauki, siłę do zabawy i lepiej myśleć na lekcjach. Wykonana została gazetka pt. „Dekalog zdrowego stylu życia”. Wydany został specjalny numer szkolnej gazetki, w której zamieszczone zostały wiersze promujące zdrowe odżywianie i aktywny wypoczynek autorstwa uczniów. Na korytarzu wyeksponowane zostały plakaty z hasłami zachęcającymi do dbania o zdrowie. Organizowane były wyjazdy na krytą pływalnię do Dąbrowy Tarnowskiej i na lodowisko do Dębicy, gdzie nasi podopieczni doskonalili naukę pływania i jazdy na łyżwach oraz aktywnie spędzali wolny czas. W każdy poniedziałek prowadzone są zajęcia rytmiczno – taneczne. Jeden raz w tygodniu, na długiej przerwie, odbywa się aerobik. W celu promocji aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu organizowane były wycieczki rowerowe po okolicach Jam. 18 kwietnia odbyło się spotkanie z dietetykiem z Centrum Dietetycznego „Projekt Zdrowie” w Mielcu dotyczące prawidłowej diety dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Na lekcjach przyrody uczniowie poznali składniki pokarmowe, zasady zbilansowanej diety, układali wzorcowy jadłospis i obliczali jego wartość energetyczną oraz wydatkowanie energii podczas wykonywania codziennych czynności. Mierzyli swój wzrost i wagę oraz obliczali BMI. Uczniowie naszej szkoły biorą udział w programach: „Mleko w szkole”, „Owoce w szkole”. 7 kwietna obchodzony był Światowy Dzień Zdrowia. Zorganizowana została wystawa plakatów z hasłami propagującymi walkę z nałogami. Pamiętając o konieczności regularnego nawadniania organizmu, w szkole zostały zamontowane galony z wodą w miejscach ogólnodostępnych, aby każde dziecko miało do niej dostęp. Korzystając z monitora interaktywnego uczniowie poznali choroby spowodowane nieprawidłowym odżywianiem się. Zrealizowane zostały edukacyjne programy profilaktyczne zapobiegające nałogom: „Nie pal przy mnie, proszę”, „Czyste powietrze” i „Znajdź właściwe rozwiązanie”.
W ramach edukacji konsumenckiej uczniowie odczytywali etykiety artykułów spożywczych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zawartość substancji konserwujących i podnoszących smak.
Zorganizowany został piknik szkolny, podczas którego nasi podopieczni wraz ze swoimi rodzinami miło i aktywnie spędzili wolny czas. Uczniowie brali udział w konkursach plastycznych poświęconych zdrowiu oraz w zawodach sportowych. Uczniowie poznali zasady zdrowego stylu życia: zbilansowanej diety, wpływu aktywności ruchowej na zdrowie, zwiększyli świadomość konsumencką, zaszczepili w sobie picie niegazowanej wody. Poznali szkodliwość spożywania nadmiaru cukru soli oraz choroby , które są następstwem niewłaściwej diety. Większość uczniów przynosi do szkoły kanapki z warzywami, a na deser zdrowe przekąski.Koordynatorem projektu była pani Bogusława Maciejak.