20240820_E8_EM_Komunikat_o_harmonogramie_2025_w_FIN.pdf
20240820_E8_25_Komunikat_o_dostosowaniach_w_FIN.pdf
20240820_E8_EM_25_Komunikat_o_przyborach_w_FIN.pdf
20240820_E8_2025_Informacja_ALL_w_FIN-1(1).pdf
Rodzaj dokumentu: |
Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 20 sierpnia 2024 r. w sprawie harmonogramu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego w 2025 roku |
Egzamin: |
Egzamin ósmoklasisty Egzamin maturalny w „Formule 2023” oraz w „Formule 2015” |
Przedmiot: |
Wszystkie przedmioty |
Termin egzaminu: |
Egzamin ósmoklasisty: Termin główny – styczeń i maj 2025 r. Termin dodatkowy – maj i czerwiec 2025 r. Egzamin maturalny: Termin główny – maj 2025 r. Termin dodatkowy – czerwiec 2025 r. Termin poprawkowy – sierpień 2025 r. |
Data publikacji dokumentu: |
20 sierpnia 2024 r. |
HARMONOGRAM EGZAMINU ÓSMOKLASISTY
|
W szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym |
W szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze jesiennym |
W terminie głównym |
(wtorek) – godz. 9:00
(środa) – godz. 9:00
|
2025 r. (środa) – godz. 9:00
2025 r. (czwartek) – godz. 9:00
17 stycznia 2025 r. (piątek) – godz. 9:00 |
W terminie dodatkowym |
(wtorek) – godz. 9:00
(środa) – godz. 9:00
12 czerwca 2025 r. (czwartek) – godz. 9:00 |
(wtorek) – godz. 9:00
(środa) – godz. 9:00
|
|
W przypadku egzaminu ósmoklasisty przeprowadzanego w maju i w czerwcu: |
W przypadku egzaminu ósmoklasisty przeprowadzanego w styczniu: |
Termin ogłaszania wyników egzaminu ósmoklasisty, w tym termin przekazania wyników szkołom |
4 lipca 2025 r. |
31 stycznia 2025 r. |
Termin przekazania szkołom zaświadczeń i informacji |
do 4 lipca 2025 r. |
do 31 stycznia 2025 r. |
Termin wydania zdającym zaświadczeń oraz informacji |
4 lipca 2025 r. |
31 stycznia 2025 r. |
Egzamin ósmoklasisty jest państwowym egzaminem na zakończenie szkoły podstawowej, jest obowiązkowy i ma formę pisemną. Wynik egzaminu nie ma wpływu na ukończenie szkoły podstawowej. Ma znaczenie przy rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. Wszelkie informacje na temat egzaminu są na stronie internetowej:
www.oke.krakow.pl w zakładce Egzamin Ósmoklasisty
Zasady przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty.
- Każdy zdający powinien mieć na każdej części egzaminu ósmoklasisty długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem) przeznaczony do zapisywania rozwiązań (odpowiedzi). Niedozwolone jest korzystanie z długopisów zmazywalnych/ścieralnych
- Dodatkowo na egzaminie z matematyki każdy zdający powinien mieć linijkę. Rysunki –jeżeli trzeba je wykonać –zdający wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem.
- Obowiązuje zakaz pożyczania materiałów od innych zdających.
- Zdający powinni mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość (np. legitymację szkolną) i zgłosić się na egzamin przynajmniej pół godziny przed jego rozpoczęciem we wskazanym miejscu. W przypadku braku odpowiedniego dokumentu tożsamość ucznia może być potwierdzona przez jego wychowawcę lub innego nauczyciela danej szkoły.
- O godzinie wyznaczonej przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego uczniowie wchodzą do sali egzaminacyjnej pojedynczo. Każdy zdający zajmuje miejsce przy stoliku, którego numer został dla niego wylosowany przez przewodniczącego zespołu nadzorującego/ członka zespołu nadzorującego egzamin. Wylosowany nr zostaje odnotowany w wykazie zdających w danej Sali egzaminacyjnej i wraz z arkuszem przekazany do zespołu oceniającego arkusz (do OKE).
- Nie wolno wnosić do sali egzaminacyjnej żadnych urządzeń telekomunikacyjnych (telefonów, odtwarzaczy mp3, smartwatchy) lub korzystać z takich urządzeń w tej sali. Nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników
- Podczas egzaminu każdy zdający siedzi przy osobnym stoliku z zachowaniem odstępu co najmniej 1,5m. Na stoliku mogą znajdować się wyłącznie arkusze egzaminacyjne, materiały i przybory pomocnicze wskazane w komunikacie dyrektora CKE, a w przypadku uczniów chorych i niepełnosprawnych – leki i inne pomoc konieczne ze względu na chorobę lub niepełnosprawność, pod warunkiem że taka konieczność została zgłoszona przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego przed rozpoczęciem egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu. Zdający mogą również wnieść do sali egzaminacyjnej małą butelkę wody. Szkoła nie zapewnia wody pitnej, ani żadnych posiłków. Podczas pracy z arkuszem egzaminacyjnym butelka powinna stać na podłodze przy nodze stolika, aby uczeń przypadkowo nie zalał materiałów egzaminacyjnych.
- Uczniowie nie mogą komunikować się z rówieśnikami, uczeń nie wypowiada uwag i komentarzy w trakcie egzaminu, nie zadaje żadnych pytań dotyczących zadań egzaminacyjnych i jest zobowiązany do samodzielnego rozwiązywania zadań w czasie egzaminu.
- Po otrzymaniu arkusza uczeń zapoznaje się z instrukcją dla zdającego zamieszczoną na pierwszej stronie. Sprawdza, czy arkusz egzaminacyjny jest kompletny i zawiera kolejno ponumerowane wszystkie strony. W razie potrzeby zgłasza braki przewodniczącemu zespołu nadzorującego egzamin i otrzymuje kompletny arkusz.
- Uczeń sprawdza poprawność numeru PESEL na naklejkach przygotowanych przez OKE, a w razie nieścisłości informuje nauczycieli nadzorujących przebieg egzaminu o tym fakcie.
- Następnie przed rozpoczęciem egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu, w wyznaczonych miejscach arkusza egzaminacyjnego (na stronie tytułowej zeszytu zadań egzaminacyjnych oraz na karcie odpowiedzi, uczeń zamieszcza kod ucznia np A03, B14 (tj. klasa, nr z dziennika) i numer PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL – serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, oraz naklejki przygotowane przez okręgową komisję egzaminacyjną. Uczeń nie podpisuje arkusza egzaminacyjnego.
Nie dotyczy to uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się – czyli dyslektyków i z orzeczeniem o nauczaniu specjalnym – czynności te wykonują członkowie zespołu nadzorującego.
- Na 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem egzaminacyjnym przewodniczący zespołu nadzorującego przypomina zdającym o konieczności zaznaczenia odpowiedzi na karcie odpowiedzi. Obowiązek ten nie dotyczy uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, niepełnosprawnych ruchowo, z czasową niesprawnością rąk, z afazją oraz korzystających z arkuszy w formie dostosowanej do niepełnosprawności, czynności związane z kodowaniem wykonują za nich członkowie zespołu nadzorującego
- Przewodniczący zespołu nadzorującego po upływie czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem egzaminacyjnym: informuje zdających o zakończeniu pracy z arkuszem i wyznacza dodatkowy czas (5 minut) na sprawdzenie poprawności przeniesienia przez uczniów odpowiedzi na kartę odpowiedzi (dotyczy zdających, którzy mają obowiązek zaznaczenia odpowiedzi na karcie). Poleca członkom zespołu nadzorującego kontrolę czynności wykonywanych przez uczniów a następnie po upływie dodatkowego czasu poleca zamknięcie arkuszy i odłożenie ich na brzeg stolika. Ten czas nie może być wykorzystany na rozwiązywanie zadań, a wyłącznie na weryfikację poprawności przeniesienia rozwiązań na kartę odpowiedzi, gdyż brak, nieczytelnie zaznaczone – przeniesione rozwiązania na kartę odpowiedzi skutkuje brakiem przyznanych pkt, gdyż kartę odpowiedzi odczytuje czytnik.
- Zdający, którzy nie zdążyli przenieść odpowiedzi na kartę odpowiedzi, zgłaszają ten fakt nauczycielowi. W przypadku ucznia, który zgłasza, że nie zdążył przenieść odpowiedzi na kartę odpowiedzi, zespół nadzorujący pakuje do bezpiecznej koperty jego zeszyt zadań egzaminacyjnych wraz z kartą odpowiedzi i na kopercie z jego pracą odnotowuje informację iż uczeń np. A05 nie zdążył przenieść odpowiedzi.”.
- W czasie trwania egzaminu uczniowie nie powinni opuszczać sali egzaminacyjnej. W uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu nadzorującego może zezwolić uczniowi na opuszczenie sali egzaminacyjnej po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się ucznia z innymi osobami, z wyjątkiem osób udzielających pomocy medycznej. Po uzyskaniu zezwolenia przewodniczącego zespołu nadzorującego na wyjście zdający pozostawia zamknięty arkusz egzaminacyjny na swoim stoliku, a czas jego nieobecności jest odnotowywany w protokole przebiegu egzaminu w danej Sali.
- Jeśli uczeń ukończył pracę przed wyznaczonym czasem, zgłasza to zespołowi nadzorującemu przez podniesienie ręki, zamyka arkusz i odkłada go na brzeg stolika. Przewodniczący zespołu nadzorującego lub członek zespołu nadzorującego w obecności ucznia sprawdza kompletność materiałów, przestrzegając zasad określonych w Wytycznych. Przed odebraniem jego arkusza egzaminacyjnego członek zespołu nadzorującego sprawdza, czy uczeń zaznaczył odpowiedzi na karcie odpowiedzi. W przypadku braku zaznaczeń poleca zdającemu wykonanie tej czynności (nie dotyczy uczniów korzystających z arkuszy w formie dostosowanej do niepełnosprawności, tj. OPO/OMA/OJ**-200, -400, -500, -600, -700, -800, -Q00 oraz uczniów ze specyficznymi trudnościami wuczeniu się, niepełnosprawnych ruchowo, z czasową niesprawnością rąk, z afazją). .
Po otrzymaniu pozwolenia na opuszczenie sali uczeń wychodzi, nie zakłócając pracy pozostałym piszącym. Wychodząc z sali egzaminacyjnej – zakrywa usta i nos.
- Jeżeli uczeń uzna, że w trakcie egzaminu zostały naruszone przepisy dotyczące jego przeprowadzania, on lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą w terminie 2 dni od daty odpowiedniej części egzaminu zgłosić pisemne zastrzeżenia do dyrektora właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej. Zastrzeżenie musi zawierać dokładny opis zaistniałej sytuacji. Dyrektor właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej rozpatruje zastrzeżenia w terminie 7 dni od daty ich otrzymania i w razie stwierdzenia naruszenia przepisów dotyczących przeprowadzania egzaminu, w porozumieniu z dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE), może unieważnić odpowiedni zakres/poziom danej części egzaminu, jeżeli to naruszenie mogło wpłynąć na jego wynik. Uczeń przystępuje do odpowiedniego zakresu/poziomu danej części egzaminu w innym terminie ustalonym przez dyrektora CKE.
UNIEWAŻNIENIE EGZAMINU ÓSMOKLASISTY Z DANEGO PRZEDMIOTU PRZEZ PRZEWODNICZĄCEGO ZESPOŁU EGZAMINACYJNEGO
Następuje w przypadku:
- stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań przez ucznia
- wniesienia lub korzystania przez ucznia w sali egzaminacyjnej z urządzenia telekomunikacyjnego albo materiałów lub przyborów pomocniczych niewymienionych w komunikacie o przyborach
- zakłócania przez ucznia prawidłowego przebiegu egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu, w sposób utrudniający pracę pozostałym uczniom –przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przerywa i unieważnia temu uczniowi egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu. Informację o przerwaniu i unieważnieniu zamieszcza się w protokole przebiegu egzaminu.
- uczeń, któremu unieważniono egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów, przeprowadzany w terminie głównym, przystępuje ponownie do egzaminu z tego przedmiotu lub przedmiotów w dodatkowym terminie ustalonym w komunikacie o harmonogramie – w czerwcu. Jeżeli unieważnienie z jednej z przyczyn określonych wyżej. nastąpiło w terminie dodatkowym, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej ustala wynik egzaminu z tego przedmiotu lub przedmiotów jako „0%”
- Jeżeli podczas egzaminu ósmoklasisty przeprowadzanego w terminie głównym uczeń z przyczyn losowych lub zdrowotnych przerywa pracę z arkuszem, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego dołącza jego arkusz do protokołu zbiorczego przebiegu egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu. Arkusz nie jest przekazywany do sprawdzenia, a uczeń ma prawo przystąpić do egzaminu ósmoklasisty z tego przedmiotu (lub przedmiotów, jeżeli sytuacja powtarza się w kolejnych dniach przeprowadzania egzaminu) w terminie dodatkowym.
Dyrektor szkoły informuje o zaistniałej sytuacji rodziców zdającego, którzy mają prawo postanowić, że arkusz powinien zostać sprawdzony i oceniony. Dyrektor szkoły przekazuje decyzję rodziców dyrektorowi OKE. Jeżeli sytuacja opisana ma miejsce podczas egzaminu ósmoklasisty przeprowadzanego w terminie dodatkowym, decyzję co do sposobu postępowania podejmuje dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej w porozumieniu z dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjne
PRZYCZYNY UNIEWAŻNIENIA EGZAMINU ÓSMOKLASISTY Z DANEGO PRZEDMIOTU PRZEZ
dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej albo dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Następuje wskutek:
- stwierdzenia podczas sprawdzania pracy egzaminacyjnej przez egzaminatora niesamodzielnego rozwiązania zadania lub zadań przez ucznia lub występowania w pracy egzaminacyjnej ucznia jednakowych sformułowań wskazujących na udostępnienie rozwiązań innemu uczniowi lub korzystanie z rozwiązań innego ucznia.
- zgłoszenia przez zdającego lub jego rodziców uzasadnionych zastrzeżeń związanych z naruszeniem przepisów dotyczących przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, jeżeli to naruszenie mogło wpłynąć na wynik tego egzaminu
- zaistnienia okoliczności prowadzących do naruszenia przepisów dotyczących przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, jeżeli to naruszenie mogło wpłynąć na wynik tego egzaminu (unieważnienie następuje wówczas z urzędu;.),
- niemożności ustalenia wyniku egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu z powodu zaginięcia lub zniszczenia pracy egzaminacyjnej.
- Uczeń lub jego rodzice mają prawo złożyć wniosek o wgląd do dokumentacji, na podstawie której dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej zamierza unieważnić egzamin z danego przedmiotu lub przedmiotów). Wniosek składa się do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej w terminie 2 dni roboczych od dnia otrzymania pisemnej informacji, o której mowa
- Rodzic/opiekun prawny ma możliwość wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, w terminie 6 miesięcy od dnia wydania przez okręgową komisję egzaminacyjną zaświadczeń o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty. Wniosek o wgląd do pracy egzaminacyjnej składa się do dyrektora właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej. Wniosek o wgląd może być złożony osobiście przez uprawnioną osobę lub osobę występującą w imieniu zdającego albo przesłany do OKE drogą elektroniczną, faksem lub pocztą tradycyjną.
- Uczeń lub jego rodzice mogą zwrócić się z wnioskiem o weryfikację sumy punktów (po dokonaniu wglądu do pracy). Wniosek wraz z uzasadnieniem składa się do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej w terminie 2 dni roboczych od dnia dokonania wglądu. Wniosek może być złożony osobiście przez uprawnioną osobę lub osobę występującą w imieniu zdającego lub przesłany do okręgowej komisji egzaminacyjnej drogą elektroniczną, faksem lub pocztą tradycyjną. Weryfikacji sumy punktów dokonuje się w terminie 7dni od dnia otrzymania wniosku, o którym mowa
Arkusz egzaminacyjny do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego –schemat
-
- Jak na karcie odpowiedzi zaznaczyć poprawną odpowiedź oraz pomyłkę w zadaniach
Zamkniętych - schematy
Staraj się nie popełniać błędów przy zaznaczaniu odpowiedzi, ale jeśli się pomylisz, błędne
Poprawna odpowiedź w zadaniu |
Układ możliwych odpowiedzi na karcie odpowiedzi |
Sposób zaznaczenia poprawnej odpowiedzi |
Sposób zaznaczenia pomyłki i poprawnej odpowiedzi |
C |
|
|
|
AD |
|
|
|
FP |
|
|
|
-
- Jak zaznaczyć pomyłkę i zapisać poprawną odpowiedź w zadaniach otwartych?
Jeśli się pomylisz, zapisując odpowiedź w zadaniu otwartym, pomyłkę przekreśl i napisz
poprawną odpowiedź nad niepoprawnym fragmentem
lub obok niego