Niechaj miłość Zmartwychwstałego Chrystusa
staje się źródłem siły, mocy i wiary
na każdą chwilę dnia.
Cudownych Świąt Wielkiej Nocy,
życzy Dyrektor oraz Grono Pedagogiczne
Szkoły Podstawowej w Jamach
Niechaj miłość Zmartwychwstałego Chrystusa
staje się źródłem siły, mocy i wiary
na każdą chwilę dnia.
Cudownych Świąt Wielkiej Nocy,
życzy Dyrektor oraz Grono Pedagogiczne
Szkoły Podstawowej w Jamach
W piątek, 11 kwietnia, w klasie VI rozegrany został klasowy turniej szachowy. Pomysłodawczynią tego wydarzenia była Alicja Kopacz, która była również sędzią. Przy współpracy z p. Sylwią Czepiel przygotowała nagrody i dyplomy. Po rozegraniu wszystkich partii końcowa klasyfikacja przedstawiała się następująco:
I miejsce - Kacper Otfinowski,
II miejsce - Joanna Maziarz,
III miejsce - Jakub Polak.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe puchary, dyplomy i słodkości, a najlepsza trójka dodatkowo medale.
Był to czas pełen emocji i treningu cierpliwości oraz spostrzegawczości. Trzymamy kciuki za wszystkich graczy życząc dalszych sukcesów i rozwoju w tej królewskiej grze.
8 kwietnia w naszej szkole świętowaliśmy Światowy Dzień Zdrowia. To ważne wydarzenie, które ma na celu uświadomienie dzieciom znaczenia zdrowego stylu życia. Uczniowie klasy 7 przygotowali stoisko, na którym częstowali wszystkich rożnymi smakami wody przygotowanej ze świeżymi owocami. Propagując tym samym picie zdrowej wody, zamiast słodkich napojów. Następnie sprawdzali zawartość cukru w popularnych produktach spożywczych. W sposób bardzo obrazowy i sugestywny pokazali nam wszystkim, ile cukru znajduje się w naszych ulubionych przekąskach. Celem tych działań było uświadomienie dzieciom, ile faktycznie cukru spożywamy dziennie oraz, że jedzenie słodyczy i picie napojów słodzonych prowadzi do otyłości i wywołuje wiele chorób. Nad realizacją projektu czuwały panie Paulina Węgrzyn i Katarzyna Koźlik.
Warsztaty wielkanocne w przedszkolu:
Warsztaty wielkanocne w klasie II:
W czwartek (10.04) uczniowie klasy II przyjmowali specjalnych gości. Na zaproszenie wychowawczyni, p Sylwii Czepiel, na warsztaty wielkanocne przyszły mamy. Wspólnie ze swoimi dziećmi wykonały palmy wielkanocne oraz króliczki z kubeczków. Podczas wspólnej pracy był czas na pogaduszki oraz obserwowanie siebie nawzajem. Po zakończonej pracy była również chwila na poczęstunek. Był to bardzo miło spędzony czas, a wykonane prace z pewnością wzbogacą świąteczny klimat.
W dniu 3 kwietnia 2025 r. uczniowie klas I – III udali się do Dębicy na musical pt.: „Doktor Dolittle”. Przeżyli fascynującą przygodę, która przeniosła ich we wspaniały świat niesamowitych strojów i scenografii. Mieli też możliwość podziwiać, nieco inną niż do tej pory, grę aktorską . Duża ilość piosenek, tańców oraz przeróżna choreografia pozwoliła im lepiej zrozumieć zaprezentowaną sztukę. Główny bohater w przyjemny sposób uczył empatii oraz tego, że zwierzęta, tak jak ludzie, zasługują na pomoc oraz szacunek. Wyjazd był świetnym sposobem na zapoznanie z treściami, które wzbogacają wyobraźnię i pobudzają kreatywność.
Opiekunkami wyjazdu były panie: Aleksandra Kiełbasa, Katarzyna Koźlik, Sylwia Czepiel oraz Paulina Węgrzyn.
Szkolna kampania - "Autyzm- Motyl kolorowy" dobiegła końca, jednak motyle zostaną z nami na dłużej.
Serdecznie dziękujemy uczniom, którzy wykonali motyle, bo dzięki nim nasza szkoła zyskała przepiękną dekorację. Dzięki tej akcji uczniowie zrozumieli, że „jesteśmy różni, ale równi” – powinniśmy akceptować różnorodność i nieść pomoc tym, którzy tego potrzebują .
2 kwietnia na znak solidarności, jedności, akceptacji i zrozumienia, uczniowie oraz nauczyciele założyli ubrania w kolorze niebieskim.
Motyle są jednym z symboli Autyzmu- a my dostrzegamy w nich zbliżającą się już wiosnę.
Podsumowaniem zajęć o dinozaurach w klasie II było wykonanie przez uczniów wystawki z czasów prehistorycznych. Uczniowie z prezentacji przygotowanej przez wychowawczynię dowiedzieli się, jak nazywały się i jak wyglądały niektóre z tych gadów. Mogli sprawdzić, który dinozaur był największy a który całkiem mały, dzięki porównaniu ich wielkości z wielkością człowieka. Snuli teorie związane z wyginięciem tych ogromnych gadów, które często zupełnie odbiegały od teorii naukowców. Wszyscy chętnie włączyli się w tworzenie podsumowania działań związanych z tym tematem. Przygotowali piękne drzewa oraz trawy, a także przynieśli ze swoich domowych zasobów różne modele tych gadów. Wszystko to stworzyło przepiękny las, w którym zostały umieszczone figurki dinozaurów, imitując prehistoryczną krainę, pełną tych niesamowitych stworzeń.
W piątek, 28 marca, uczniowie klas IV – VI wzięli udział w lekcji on-line pt. „Wyłącz, by odpocząć” zorganizowanej przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą: państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Dowiedzieli się dlaczego odpoczynek od ekranów jest tak ważny dla naszego zdrowia i prawidłowego rozwoju. Po części teoretycznej nastąpiła część warsztatowa, która polegała na stworzeniu „chillout’u dla smartfona”. Wszyscy chętnie włączyli się w to działanie, tworząc kreatywne i pełne pomysłów prace.
W poniedziałek, 31 marca, uczniowie klas I – III wzięli udział w lekcji on-line pt. „Kto jest po drugiej stronie?”. Było to kolejne spotkanie dzieci z Sieciakami, które są super bohaterami broniącymi bezpieczeństwa w Internecie. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego nie można ufać nieznajomym piszącym do nas na czatach czy forach, a także, w jaki sposób bronić dostępu do naszych danych. Za pomocą krótkich filmików i animacji uświadomili sobie, że nie zawsze to, co ktoś do nas pisze i jako kto się przedstawia, musi być prawdą. Chętnie odpowiadali na pytania zadawane przez prowadzącego, a po zakończonej lekcji, zainteresowani tematem, dopytywali o niezrozumiałe dla nich kwestie.
Wydarzenie zorganizowane zostało przez panią pedagog Sylwię Czepiel.
Uczniowie klasy V i VI wzięli udział w ogólnopolskim konkursie przedmiotowym z języka angielskiego ,,LEON". Konkurs ten sprawdza wiedzę i umiejętności językowe uczniów, a także motywuje ich do dalszego rozwijania swoich kompetencji.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom wysokich wyników na etapie szkolnym i czekamy na ogłoszenie wyników konkursu ogólnopolskiego! Dziękujemy za zaangażowanie i trzymamy kciuki.
Życzymy dalszych sukcesów w nauce języka angielskiego!
Na lekcjach języka polskiego uczniowie klasy V poznali bohaterów lektury obowiązkowej pt. Chłopcy z Placu Broni Ferenca Molnara. Ich przygody przedstawili na ilustracjach. Do każdego rysunku dobrali odpowiedni cytat. Natomiast uczniowie klasy VI omawiali lekturę pt. Tomek w krainie kangurów Alfreda Szklarskiego. Fascynującą podróż głównego bohatera po Australii zilustrowali i dobrali odpowiednie fragmenty.
Rysunki do lektur pomagają uczniom w lepszym zrozumieniu czytanego tekstu, wzbogacają przeżycia i rozwijają kreatywność.
24 marca 2025 r. odbyło się podsumowanie kolejnej już edycji konkursu mitologicznego, w którym tradycyjnie wzięli udział uczniowie klasy V.
I miejsce – Fabian Węgrzyn
II miejsce – Amelia Kupiec
II miejsce - Karol Bielaszka
III miejsce – Aleksandra Kusek
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
Serdecznie gratulujemy !
Zgodnie z regulaminem konkursu zorganizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wzięli w nim udział: Anna Pulak z klasy IV, Anita Pietras i Amelia Kupiec z klasy V oraz Przemysław Pietras z klasy VI. Ich rymowanki zostały przesłane do Oddziałów Regionalnych KRUS w Rzeszowiei Krakowie.
Czekamy na rozstrzygnięcie konkursu i na wyniki. J
Najlepiej uczyć się historii, kiedy można tę historię przynajmniej w pewnym sensie zobaczyć „na żywo”. Taką okazję mieli uczestnicy wycieczki do Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli, która odbyła się 21 marca w ramach marcowych warsztatów kreatywnych.
Muzeum COP to miejsce bardzo pozytywne – opowiada nam o sukcesach, związanych z budową Centralnego Okręgu Przemysłowego, z polską myślą techniczną i naukową dwudziestolecia międzywojennego. Niestety – sukcesach przerwanych przez wybuch II wojny światowej.
Uczestnicy wycieczki mogli dowiedzieć się więcej o fabrykach powstałych w ramach COP, produkowanych w nich pojazdach, maszynach i przedmiotach codziennego użytku. Mieli okazję „zajrzeć” do przedwojennej fabryki, redakcji gazety, sklepu, zakładu fryzjerskiego, sali szkolnej czy mieszkania.
Uczniowie wzięli też udział w warsztatach, podczas których dowiedzieli się sporo na temat historii pieniądza, a na zakończenie zaprojektowali własny pamiątkowy banknot.
21 marca, jak co roku, obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Zespołu Downa. Tego dnia zwanego również Dniem Kolorowej Skarpetki uczniowie założyli do szkoły dwie różne, niepasujące do siebie pary skarpetek. Na korytarzu pojawiła się gazetka tematyczna. Młodsze dzieci wykonywały prace plastyczne – kolorowe skarpetki. W niektórych klasach wychowawcy przeprowadzili pogadanki podejmujące tematykę tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób dotkniętych Zespołem Downa.
Warto wiedzieć, że Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem ustanowionym w 2005 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International w celu budowania świadomości na temat tego, czym jest ZD. Data obchodów jest symboliczna. Nieprzypadkowo przypada ona na 21. dzień 3. miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy trzeci chromosom w 21. parze powoduje występowanie tej wady genetycznej.
W piątek 21.03.2025r. obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny oraz Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Uczniowie klas I – III ubrali się na zielono, założyli dwie różne skarpetki (nie do pary) i zrobili szalone fryzury. Wszyscy chętnie przyłączyli się do akcji kolorowania skarpetek, następnie obejrzeli prezentację na temat idei tego dnia oraz fragment filmu Vaiana 2. Wykonali też piękne opaski oraz gaiki. Uśmiechnięci wyruszyliśmy na pierwszy wiosenny spacer z kolorowymi gałązkami i kwiatami na głowie. Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu uczniów wiosna zawita do nas na dobre, a wraz z nią same ciepłe dni, z których będziemy czerpać radość.
„Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby”
19 marca 2025 r. na lekcji języka polskiego uczniowie klasy VII czytali fragmenty komedii Aleksandra Fredry pt. Zemsta.
W akcie I sceny VI wystąpiły:
Alicja Ortyl jako Wacław Milczek i Alicja Tabor jako Klara Raptusiewiczówna.
W akcie IV, w scenach XII i XIII wystąpili:
Mikołaj Ogara – Rejent Milczek,
Alan Węgrzyn – Cześnik Maciej Raptusiewicz,
Eryk Kieszek – Wacław Milczek,
Krzysztof Bielaszka – Józef Papkin,
Alicja Tabor – Klara Raptusiewiczówna.
Młodzi aktorzy przygotowali również ciekawe kostiumy, wprowadzające w klimat epoki.
Uczniowie klasy 5 wzięli udział w nietypowej lekcji historii. Tematem lekcji była genealogia.
Lekcję poprowadził uczeń klasy 8 Michał Ryczek, który zaprezentował kolegom i koleżankom drzewo genealogiczne swojej rodziny, które sam opracował. Udokumentowana przez Michała historia rodziny sięga pierwszej połowy XVIII wieku.
Michał opowiedział, w jaki sposób poszukiwał informacji i dokumentów, pokazał zdjęcia i skany dokumentów. Podzielił się ciekawymi opowieściami z historii rodziny.
Nauczycielka historii pani Katarzyna Łysoń uzupełniła tę lekcję kilkoma informacjami na temat genealogii jako nauki, a także ciekawostkami o dawnych nazwach pokrewieństw.
Historia to nie tylko zamknięta przeszłość, to także ważny element naszej tożsamości. Udowodnili to wszyscy uczestnicy konkursu historyczno – literackiego „Opowiedz mi naszą historię”. Zadaniem uczestników konkursu było napisanie opowiadania na podstawie wspomnień swoich bliskich, dotyczących dziejów rodziny na tle wydarzeń historycznych. Wszyscy uczestnicy stanęli na wysokości zadania, spisując bardzo ciekawe opowieści, wzbogacone dodatkowo o zdjęcia z rodzinnych archiwów i własne ilustracje.
18 marca w bibliotece szkolnej odbyło się wręczenie nagród w konkursie. A oto wyniki:
W kategorii klas 1-3:
Liliana Maciejak – I miejsce
Dżesika Ziemba – II miejsce
Vanessa Ziemba – III miejsce
Szymon Nagaś – nagroda za udział w konkursie.
W kategorii klas 4-8:
Nikola Maciejak – I miejsce
Amelia Kupiec, Fabian Węgrzyn – II miejsce
Martyna Nagaś, Bartosz Skrzyniarz – III miejsce
Anna Pulak – nagroda za udział w konkursie.
Powered by aSc EduPage