24 listopada 2023 r. w naszej szkole odbyły się kolejne w tym roku szkolnym warsztaty kreatywne.
W planie warsztatów znalazły się:
- muzykoterapia,
- sensoplastyka,
- karate,
- zajęcia kulinarne,
- sala gier i zabaw / robotyka.
24 listopada 2023 r. w naszej szkole odbyły się kolejne w tym roku szkolnym warsztaty kreatywne.
W planie warsztatów znalazły się:
21 LISTOPADA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ
„Bądź dla wszystkich życzliwy, a świat będzie szczęśliwy”
21 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień – niezwykle wartościowe i piękne święto. Piękne, bo zachęca nas do bycia miłym i otwartym na drugiego człowieka, wartościowe, bo jest okazją do poruszenia w czasie lekcji tematu szacunku i życzliwości w stosunku do innych.
Tego dnia realizowaliśmy następujące zadania:
1. Uczniowie wybierali przez tajne głosowanie najżyczliwszą osobę w swojej klasie.
2. Przygotowywali papierowy łańcucha życzliwości, na którego ogniwach uczniowie zapisywali życzenia, pozdrowienia, podziękowania wybranej osobie.
3. Zabawę w wyzwania: na drzwiach każdej klasy przygotowane były ogłoszenia z tak zwanymi „zrywkami” i kartki z napisem: „Zerwij, wykonaj, podaj dalej”, na której umieszczone były gotowe do zerwania hasła, np.
- uśmiechnij się szeroko do trzech spotkanych osób,
- powiedz „Dzień dobry” osobie spotkanej na korytarzu,
- podaruj wybranej osobie coś słodkiego,
- przybij „piątkę” wybranej osobie,
- powiedź komuś komplement,
- porozmawiaj z kimś, kto tego potrzebuje,
- pomóż bezinteresownie koleżance lub koledze itp.
Każdy, kto zerwał karteczkę, wykonał zadanie i podał wyzwanie wybranej przez siebie osobie. W ten sposób akcja nabrała szerszego zasięgu, a życzliwe gesty zintegrowały całą społeczność .
4. „POZYTYWNIACZKI MOCY” weź z koszyczka dwa:
- jeden dla siebie
- drugi podaruj komuś.
5. Filmik JESTEŚ SUPER
14 listopada uczniowie i nauczyciele naszej szkoły podjęli wyzwanie i wzięli udział w akcji Challenge „Razem dla Wojtusia”. Dziękujemy ZSP w Wadowicach Górnych za nominacje. Wszyscy bez najmniejszego trudu wykonali zadanie czyli 10 przysiadów. Uczestnikom pięknie dziękujemy za udział w akcji.
Do wykonania zadania nominujemy:
1. Ochotniczą Straż Pożarną w Jamach
2. Ochotniczą Straż Pożarną w Dąbiu
3. II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Mielcu
Wszystkim nominowanym życzymy powodzenia, a Wojtusiowi zebrania potrzebnej sumy.
10 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzień ten jest dla nas lekcją patriotyzmu i historii. Część artystyczna wprowadziła uczniów w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Ukazano ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Uczniowie klasy V i VI recytowali wiersze oraz odegrali pantomimę, która zobrazowała drogę Polski do niepodległości. Nasza szkoła przyłączyła się rownież do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. O godzinie 11:11 wszyscy zgromadzeni na apelu odśpiewali hymn narodowy.
Uroczystość przygotowały panie Paulina Węgrzyn i Katarzyna Łysoń.
9 listopada uczniowie i nauczyciele naszej szkoły podjęli wyzwanie i wzięli udział w akcji Challenge „Uśmiech dla Natanka”. Dziękujemy ZSP w Partyni za nominacje. Wszyscy bez najmniejszego trudu wykonali zadanie czyli 10 przysiadów. Uczestnikom pięknie dziękujemy za udział w akcji i przekazane środki pieniężne, które pomogą spełnić marzenie małego Natanka, a mianowicie zakup samochodu z windą.
Do wykonania zadania nominujemy:
Niepubliczne Przedszkole ,,Radosny Start" w Radomyślu Wielkim
Niepubliczne Przedszkole ,,Akademia Małych Odkrywców" w Radomyślu Wielkim
Zespół Szkolno - Przedszkolny w Janowcu
Wszystkim nominowanym życzymy powodzenia, a Natankowi zebrania potrzebnej sumy.
W naszej szkole trwa akcja BohaterOn. Nasi uczniowie aktywnie włączyli się w działania mające na celu podtrzymywać pamięć o Powstaniu Warszawskim.
BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.
W ramach projektu uczniowie biorą udział w zajęciach edukacyjnych na temat Powstania Warszawskiego, a także przygotowują życzenia i podziękowania, które zostaną przekazane Powstańcom.
Uczniowie naszej szkoły wiedzą, że biblioteka szkolna to przyjazne i ciekawe miejsce. 25
października na wszystkich wypożyczających czekały też niespodzianki.
Plakat na korytarzu szkolnym informował, że każdy, kto tego dnia przyjdzie do biblioteki,
wypożyczy książkę i wypowie przy tym hasło „Kocham książki”, otrzyma słodką
niespodziankę. Chętnych nie zabrakło, w bibliotece ustawiła się tego dnia długa kolejka. W
końcu dobra literatura smakuje lepiej w towarzystwie przekąski ...
Szkoła Podstawowa w Jamach we współpracy z firmą Green Office.co organizuje bezpłatną zbiórkę zużytego sprzętu elektronicznego. Zebrany sprzęt zostaje przekazany do firmy zajmującej się pozyskiwaniem surowców wtórnych, a szkoła otrzymuje bony do wykorzystania na sprzęt sportowy.
W listopadzie i grudniu 2023 r. można zostawiać tzw. elektrośmieci w wyznaczonym miejscu za Szkołą Podstawową w Jamach. (obok garażu) Szczegółowa lista sprzętu podlegającego zbiórce znajduje się w załączniku.
Zachęcamy wszystkich mieszkańców Jam do wzięcia udziału w akcji i oddawania niepotrzebnych rzeczy.
Chronimy środowisko - a przy okazji pomagamy szkole.
Za włączenie się w kolejną edycję Narodowego Czytania „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej nasza szkoła otrzymała pisemne podziękowanie od pana prezydenta RP – Andrzeja Dudy i jego żony – pani Agaty Kornhauser- Dudy. Dostaliśmy również, specjalnie wydaną z tej okazji książkę ,, Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej .
Bardzo serdecznie dziękujemy!
Jest taki dzień w roku...
Kiedy refleksja w serce się wkrada,
deszczowy zazwyczaj i zimny...
dzień...1-ego listopada.
To taki czas zadumy,
modlitwy nad zmarłych duszami.
Choć ICH już nie ma wśród nas...
kochamy nadal, więc pamiętamy…
2 listopada w Dzień Zaduszny uczniowie klas I-VIII wraz z nauczycielami, ks. Proboszczem i panią Dyrektor udali się na cmentarz w Jamach. Wszyscy dbali o właściwe zachowanie się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.
W tym czasie refleksji, zadumy oraz wspomnień o osobach bliskich, których już niestety z nami nie ma, modliliśmy się i zapaliliśmy znicze na grobach.
Pamiętaliśmy również, aby odwiedzić groby:
dyrektora szkoły – Fryderyka Midury, pani Grażyny Lubacz – sprzątaczki, pana Stanisława Niedbały – żołnierza Armii gen. Władysława Andersa oraz
uczniów SP Jamy: Tomasza Puły, Kamila Dziubka, Pawła Ślęka, Jakuba Kiliana.
Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w akcję społeczną Światełko Pamięci dla Łyczakowa. Udało nam się zebrać sporo białych i czerwonych zniczy. Zostały one przekazane do koordynatora akcji: Samorządowego Ośrodka Kultury i Rozwoju w Wadowicach Górnych.
Serdecznie dziękujemy za udział w akcji uczniom oraz rodzicom naszej szkoły.
W poniedziałek 23 października 2023r. odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość Pasowania na Przedszkolaka, która rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej. Maluszki zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc piosenki, wierszyk, zabawy ruchowe i taniec. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie pani dyrektor dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplomik pasowania, medal i mały słodki upominek oraz odcisnął swój paluszek na liściu.
Na zakończenie uroczystości wszyscy zasiedli do poczęstunku.
Uroczystość ta pozwoliła rodzicom, nauczycielkom i dzieciom zintegrować się. Była również świetną okazją do poznania, nabytych przez 2 miesiące uczęszczania do przedszkola, umiejętności dzieci.
23 października 2023 r. został rozstrzygnięty klasowy konkurs pod hasłem: Kto najlepiej poznał
„Pana Tadeusza”? Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie z klasy VIII, którzy wykazali się znajomością lektury. Najlepsze wyniki uzyskały:
I miejsce – Maja Stolicka
II miejsce – Zuzanna Bator i Aleksandra Łabuz
III miejsce – Karolina Ortyl
Uczennice otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe, które wręczyła im zaproszona na lekcję pani dyrektor – Józefa Lebida.
Konkurs przygotowała pani Beata Szkotnicka we współpracy z panią Sylwią Czepiel.
Zajęcia karate
W ramach kolejnych zajęć kreatywnych odbył się trening karate. Prezes Klubu Sportowego Kyokushin Karate Seiken – seinsei Krzysztof Kolbusz wraz z grupą członków klubu przygotowali interesujący pokaz. Uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się, jak wyglądają treningi, walka i do jakiej sprawności można dojść dzięki Kyokushin, aby zdobyć czarny pas karate.
Uczniowie włączyli się do treningu i chętnie naśladowali prezentowane ćwiczenia. Bardzo dobrze się bawili. Zaproszeni goście otrzymali pisemne podziękowania i słodkie upominki. OSU!
Warsztaty z motylami
W ramach warsztatów kreatywnych uczniowie mieli okazję poznać
fascynujący świat motyli. Naszym gościem był pan Robert Leśniak, który podczas spotkania
zatytułowanego „Niezwykłe życie motyli” podzielił się swoją wiedzą na temat tych
niezwykłych owadów. Dzieci mogły także obserwować motyle w różnych stadiach ich
rozwoju i zaprzyjaźnić się z motylami, które fruwały po klasie.
Szachy i robotyka
Pan Przemysław Kopacz – członek Zarządu Klubu Gier Logicznych Szarotka w Wadowicach Górnych zaprosił chętnych uczniów na kolejne rozgrywki szachowe. Zebrani w świetlicy szkolnej gracze, w parach, doskonalili swoje umiejętności w tej dyscyplinie sportowej.
Nie zabrakło rywalizacji i emocji!
Zajęcia sportowe
20 października w naszej szkole miało miejsce ważne wydarzenie - „Pasowanie na Ucznia”. Pierwszaki zaprezentowały wierszyki, wspólnie zaśpiewały piosenkę oraz zatańczyły taniec z biało-czerwonymi wstążkami. Po prezentacji, Pani Dyrektor zgodziła się, aby uczniowie pierwszej klasy stali się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły i dokonała pasowania. Każdy pierwszak otrzymał pamiątkowy dyplom oraz drobne upominki od wychowawczyni i rodziców. Następnie wszyscy udali się na wspólny, słodki poczęstunek.
Uroczystość przygotowały panie Sylwia Czepiel i Paulina Węgrzyn.
18 października 2023 r. nasi uczniowie zdobyli drugie miejsca w Powiatowych Igrzyskach Dzieci w biegach przełajowych chłopców. Serdecznie gratulujemy! :-)
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej pragniemy dyrekcji, wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły złożyć najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, uśmiechu na co dzień, satysfakcji z pracy i spełnienia marzeń. Życzymy także dużo dobroci od ludzi, pogody ducha i radości z życia.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Samorząd Uczniowski we współpracy z uczniami klas: IV, VI i VIII przygotował wesoły program artystyczny. Uczniowie złożyli życzenia, a także wręczyli upominki pani Dyrektor oraz wszystkim nauczycielom i pracownikom naszej szkoły.
10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
Zdrowie, również te psychiczne, należy do tych wartości, które w sposób szczególny wpływa na jakość życia człowieka. Zdrowy styl życia prowadzony od najmłodszych lat jest warunkiem prawidłowego rozwoju psychofizycznego i zdrowotnego, a działania, wybory i wypracowane nawyki w młodym wieku najczęściej determinują zachowania podejmowane przez całe życie. Warto mieć na uwadze, że na nasze zdrowie w 50% wpływa nasz styl życia, a tylko w 20% uwarunkowania genetyczne. Można więc powiedzieć, że nasze zdrowie jest w naszych rękach. Dobry nastrój w dużej mierze zależy od nas samych – mamy wiele możliwości, aby samemu zadbać o lepsze samopoczucie. Z myślą o uczniach psycholog szkolny Monika Forgiel w dniach 4.10. 2023 oraz 6.10.2023, w każdej klasie przeprowadziła prelekcję z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Uczniowie klas 1-3 starali się odpowiedzieć na pytanie „Jak dbać o swoje dobre samopoczucie?” oraz m.in. „Co to są emocje? Czy są dobre i złe emocje? Co to jest zdrowie psychiczne? Kto może pomóc, kiedy jest ci źle? Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne?” Klasy 4-8 zajmowały się tematem depresji. Uczniowie rozmawiali na temat objawów depresji wśród dzieci i młodzieży oraz jak można przeciwdziałać tej chorobie.
Klasy I-III : ,,Zaczarowany Świat Bajek" na podstawie wierszy : Tuwima, Brzechwy, Fredry
Klasy IV-VIII: ,, Kamienie na szaniec"
Powered by aSc EduPage